Drapanie jest wrodzonym odruchem twojego kota. Jeśli chcemy zaoszczędzić nasze wyposażenie przed uszkodzeniami, należy kupić drapak. Drapaki dla kota są produkowane w najróżniejszych kształtach i formach. Mamy też wybór materiałów, z których zostały zrobione. Jak więc dokonać wyboru drapaka oraz uszczęśliwić nawet mocno wymagającego kota?

DRAPAKI DLA KOTA – RODZAJE I JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY?
Drapaki dla kota z jednym słupem są często najmniej kosztowną opcją i zajmują stosunkowo niewiele miejsca w pokoju. Mają niedużą powierzchnię i złożone są ze słupka przymocowanego do stabilnej powierzchni. Trochę droższą wersją może być drapak z dodatkowym legowiskiem na górze bądź w podstawie konstrukcji. Najlepiej sprawdzają się, kiedy posiadamy jednego zwierzaka w mieszkaniu.
Drapaki piętrowe, “domki” dla kotów – nasze zwierzaki lubią strzeliste konstrukcje, z dużą ilością budek, legowisk i zabawek. Im wyższy drapak i więcej się w nim dzieje, tym lepiej. Drapaki tego rodzaju znajdują zastosowanie w mieszkaniach, w których mamy trochę więcej powierzchni do wykorzystania. Sprawdzają się w mieszkaniach, gdzie mamy kilka kotów.
Drapaki poziome, często o wyprofilowanym kształcie. Stworzone, żeby twój kot mógł drapać w wygodnej pozycji. Zwykle są niewielkich rozmiarów, także łatwo je wkomponować w wystrój pomieszczenia.
Drapaki do zawieszenia na ścianie. Są idealnym rozwiązaniem dla osób mających mało powierzchni użytkowej w domu.
W sytuacji gdy opiekujemy się tylko jednym, małym kotem wystarczy drapak ok. 100 cm. Kiedy jesteśmy opiekunami większego zwierzęcia bądź więcej niż jednego kota, należy zaopatrzyć w drapaki wyższe.
Drapaki dla kota najczęściej są wykonane z drewna owiniętego sznurkiem z sizalu solidnie przyczepionego do konstrukcji. Część legowiskowa powinna być miękka dla zwierzaka, obszyta materiałem. Równie ważną charakterystyką drapaka, na którą powinniśmy spojrzeć przy wyborze jest jego stabilność, aby zapewnić naszemu zwierzakowi bezpieczeństwo.
W sprzedaży dostępne są różne rodzaje drapaków, także każdy właściciel kota może znaleźć taki, który będzie mu najbardziej pasował.

kuweta dla kota