Koty są gatunkiem zwierząt, u których niezwykle łatwo jest wywołać stres. Najlepiej by opiekun miał świadomość na jakie oznaki u swojego kota zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK OBJAWIA SIĘ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na sytuacje wywołujące niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze koty są na nie szczególnie wyczulone. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są uciekające do tyłu; dużo mruczeć lub wokalizować; nadmiernie się myć; mieć spocone poduszeczki łap; drżeć; gubić sierść, ocierać się, oraz wykazywać wysoką chęć uwagi lub zabawy, lub wręcz przeciwnie – unikać jej i się ukrywać. Napinanie ciała i zmiany w nawykach także powinny nas zaniepokoić. W przypadkach skrajnego, utrzymującego się stresu koty mogą też wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. gryzienie własnego ciała), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Oczywiście symptomy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z lekarzem weterynarii żeby wykluczyć choroby.

JAKIE MOGĄ BYĆ PRZYCZYNY STRESU U KOTA?
Koty nietrudno wpadają w stres. Często opiekun nie uświadamia sobie, że prosta czynność taka jak np. przestawienie mebli może wzbudzić u kota niepokój. Na jakie stresory zwierzęta są więc reaktywne? Mogą to być m.in.:
przeprowadzka – duży stres, koty uznają mieszkanie jako swoje terytorium
pojawienie się nowej osoby lub innego zwierzęcia
urlop właściciela
remont albo przestawienie mebli
niska stymulacja – kot się nudzi, niewiele się bawi
osamotnienie
hałas
za mało przestrzeni – również obecność innych zwierząt
podróż – zwierzęta są domatorami, nie lubią być odciągane od swojego terytorium
zmiany rytmów dobowych
zmiana właściciela
śmierć albo przeprowadzka domownika
uraz
choroba
przemoc
pozbawienie kryjówki.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej zlikwidować źródło stresu. Zmiany takie jak nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać powoli – początkowo oswajając i przyzwyczajając koty do wspólnego przebywania po kilka minut dziennie i stopniowo przedłużając ten czas. Przydać się mogą kocie transportery w przeprowadzeniu tego procesu. Jeśli głównym stresorem naszego kota jest nuda, warto kupić wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo korzystna jest także wspólna zabawa z właścicielem, głaskanie i przytulanie zwierzaka, a także spokojne mówienie do niego. Zwierzak musi mieć także zapewnioną kryjówkę, domek, miejsce do schowania się. Innym pomysłem na złagodzenie cierpienia naszego kota są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy aerozolu. Na rynku dostępne są także produkty z L-teaniną lub L-tryptofanem w formie np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Trzeba jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w przypadku konieczności przewiezienia gdzieś kota.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty_Kuwety-i-zwirki_Zwirki-32976.html żwirek dla kota