Wyróżniamy cztery rodzaje kuwet. są to:

– zakryta (występuje też z daszkiem pełnym lub półotwartym),
– otwarta,
– samoczyszcząca,
– z podwójnym dnem.
Te kocie toalety wyróżniają się tym, że dla wzoru kuwety zakrytej, ograniczone jest wyrzucanie się się żwirku, skutkiem zastosowane w niej specjalne filtry nie rozprowadza się niemiły zapach. Zarezerwowane one są dla kociaków, które lubią przekopywać, aczkolwiek uważaj – nie wszystkie koty mogą je zaakceptować, choć większość zgadza się, ale są wyjątki, jakie za nic nie zniosą tego.
Lecz w kwestii kuwety otwartej (klasycznej), jaka jest głównie wykonana z tworzywa sztucznego, jest ona przeznaczona dla wszelkich kotów. Należałoby zapamiętać o dobrze dobranym rozmiarze. Poszczególne z nich są uzbrojone w ramkę, by bezstresowo podtrzymywać ład.

Kuweta samoczyszcząca, idealny wybór dla osoby, która po prostu czują niechęć, aby wykonywać tej czynności. Jest to dodatek, który jest wyposażony w sensor ruchu. Po momencie, który został przez nas zaprogramowany, bądź po okresowości, kocia toaleta samoczynnie uruchamia narzędzie, które zmiata zanieczyszczenia do pojemnika, alboż do ścieków. W konstrukcji bardzo wyróżnia się od innych kuwet.

Kocia toaleta z podwójnym dnem, jest ona złożona z dwóch części, jedna jest sitem z otworami (wielkość zależna jest od zestawu). Przez tą część płynne zanieczyszczenie spada na dół. Ten właśnie typ kociej toalety widnieje w dwóch podgatunkach – w jakich można wysypać żwirek oraz w jakich nie można. Jest to najlepsza kategoria dla tych osób, które częstokrotnie czyszczą kuwetę.

Rozmiary kocich toalet
Wyróżniamy trzy wymiary kuwet, aczkolwiek są to rozmiary dla kotów jakie:

– ukończyły już dwunasty tydzień życia,
– nie ukończyły jeszcze 84 dnia tygodnia życia,
– są już dojrzałe.
Kuweta dla malutkich kotów nie powinna być za wysoka, gdyż może pociągać za sobą kłopot przy wejściu. odkąd kot już skończy 12 tydzień życia, wypada uzyskać nową i większą kuwetę, stąd to właśnie, byleby wsypać właściwą ilość żwirku. Od kiedy kot już będzie dorosły, trzeba będzie wtedy dopasować rozmiar pod jego wielkość.
Najlepiej wybrać rozmiar o model większy i mieć pewność, że będzie ona odpowiednia dla kotka. Jeśli kotek ma problemy ze stawami, to nie wybieraj mu kuwet z wielkimi progami. Gdy kocię kocha rozkopywać i zakopywać nieczystości w żwirku, to najlepszy jest wyżej podany model zakryty, aczkolwiek zostało u góry napisane – powinno się uważać, ponieważ wybrane kocięta nie zaakceptują takowych kuwet, większość akceptuje, ale zdarzają się wyjątki.
Gdy nie podoba Ci się to, iż kocia toaleta jest widoczna w Twoim pokoju, to wolno Ci zdecydować się na zakup mebla, w jakim można włożyć do środka kuwetę, jeśli nastąpi pewny przypadek, że ograniczy Cię nieduża przestrzeń, to możesz się namyślić na kocią toaletę narożną, jaką można postawić w kącie. Dostępne są w ofercie kocie toalety narożne z daszkiem, jak i również odkryte.
Opłaci się co więcej kupić akcesoria, jakie ułatwiają {sprzątanie|oczyszczanie nieczystości podobnie jak i obsługę, blokują roznoszenie żwirku poza kuwetę i wyrównują bardzo niemiłe zapachy.
karma dla kota https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html