Świnka morska, a inaczej kawia domowa, stała się lubianym zwierzątkiem domowym. Z uwagi na swoje małe rozmiary może być dobrą opcją dla tych, dla których niemożliwe jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada dużych wymagań, jeśli chodzi o jedzenia – jest zwierzęciem roślinożernym, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej można urozmaicać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz odpowiednimi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy z pewnością w każdym sklepie zoologicznych albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, jako że świnki morskie nie lubią się wspinać. Dlatego istotna jest powierzchnia spodu klatki. Spód klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się wybrać objętość większą, w szczególności jeśli zamierzamy hodować tam więcej świnek.Ważnym jest, żeby pręty w klatce nie były położone w dużych odległościach, gdyż grozi to zaklinowaniem się świnki pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze nadają się do wyłożenia klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą i wysypują się poza klatkę. Alternatywą jest granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, ale bywa znacznie twardszy w stosunku do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, z którymi nietrudno utrzymać porządek w klatce, ale ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie uwielbiają.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby umilić mieszkanie swojej świnki morskiej warto ulokować w niej potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka będzie czuła się bezpieczna, ponieważ będzie mieć norkę, do której może skryć się na odpoczynek albo ochłonąć, gdy na początku przyniesiemy ją do domu.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html karma dla kotów